מבקרי מסעדות

אחרוג ממנהגי ואתחיל מהסוף – ציון 10 בכזה דבר עוד לא הייתי וכזה דבר עוד לא אכלתי, הזמינו עכשיו כדי שגם אתם תוכלו ליהנות.

התאספנו כעשרה בני משפחה כדי לחגוג יום הולדת 60 לדודתי, קיבלתי בוואטסאפ הדרכה דיי מופרטת איך להגיע למקום, נאמר לי שאני מוזמן לסדנת בשר ושעלי לפנות לעצמי כשלוש שעות, ניפגש בשעה 19.00.

כהרגלי הגעתי למקום חבוש במסיכה כחמש דקות לפני, קיבל את פני רפי בעל המקום וכמו כן אלקוג'ל ומד חום כפי שהתרגלנו לאחרונה.

בגינה המטופחת עומד גריל גדול שכבר הודלק ועליו כבר עומדים שני נתחי בשר לצלייה איטית, נתח הסינטה ונתח הפיקניה ולידם תנורי עישון.

תפסנו את מקומנו סביב השולחן במרפסת באויר הפתוח ורפי המארח לקח את רשות הדיבור והתחיל לתת הסברים על החוויה שנעבור בשלוש שעות הבאות.

"סדנת הבשר שלנו מתקיימת אחת לשבוע בקיבוץ שער העמקים, מתחילה בשעת ערב מוקדמת ונמשכת כשלוש שעות. הסדנה כוללת לימוד עשיה ואכילה של נתחי הפריים-סינטה, פילה, אנטריקוט נתח קצבים ועוד… כל משתתף מתמודד עם למעלה מ-600 גרם בשר, זאת באווירת המפגש החברתי היוצרים ביחד חוויה בלתי נשכחת."

נתח קצבים

הצטופפנו כולנו בחזית המרפסת כדי להכיר את חלקי הפרה, קיבלנו הסבר מעמיק מרפי על כל החלקים ועל נתח הקצבים אותו הוא עומד להגיש לנו, חלקי הבשר הועברו אל הגריל הגדול שעמד בגינה וכמו שהבשר הועלה על הגריל תוך כמה דקות הוא ירד מהגריל.

רפי תיבל את הבשר במלח ופילפל, כל אחד קיבל קיסם עץ ואז התחילה החגיגה, כל אחד לקח חתיכת בשר, או שתים ואף שלוש והתחלנו לאכול את המעדן, לא שיערתי לעצמי כי התחושה הנפלאה הזאת רק תלך ותתגבר עד לסוף הערב.

נתקח קצבים
המבורגר

המבורגר הבית

ושוב נקראנו אל קידמת המרפסת כדי לקבל הסבר ויזואלי על הפרה ומאיזה חלקים נעשו קציצות ההמבורגר שאנחנו הולכים לאכול. ההמבורגר לפי ההסבר מוכן מ- 2/3 בשר המורכב משני חלקים שונים ומ- 1/3 שומן המורכב גם משני חלקים שונים.

 

הקציצות הועברו לצליה על פלנצ'ה שבתחתיתה עומדת תבנית לאיסוף של השומן הניגר מהצלייה.

נתבקשנו להגיע לשולחן האוכל בביתו של רפי, השולחן היה ערוך בטוב טעם עם סלטים, לחמים ויין כשעל הכל מנצחות חגית אישתו של רפי וביתו.

בין הסלטים שהוגשו, חציל פרוס בטחינה, סלט ביצים שני סוגי סלטי עלים והכל היה טעים, נישנשנו קצת ואז הגיעו ההמבורגרים שחולקו לפי מידת העשייה שכל אחד הזמין.

קרפצ'יו סינטה או פילה

לאחר שסיימנו לאכול את ההמבורגר נתבקשו לקום מהשולחן ולהתאסף במטבח. רפי נתן הסברים על הקרפצ'יו אותו הוא עומד להכין, תוך כמה דפיקות בודדות, נתח הבשר שינה את צורתו מנתח בשר לקרפצ'יו דק, לאחר מיכן רפי תיבל את השר, שוב קיבלנו קיסמים ואכלנו להנאתנו את הקרפצ'יו.

בזמן שאנחנו לומדים איך להכין קרפצ'יו, חגית וביתה פינו את השולחן מכל הסלטים של המנות הראשונות וערכו תוספות למנות הבאות.

אנטריקוט

חזרנו אל השולחן, רפי יצא החוצה וחזר עם נתח האנטריקוט שעמד על הגריל, בזמן שנהננו מתפוחי האדמה והשעועית הירוקה שהוגשו לשולחן, רפי פרס את נתח האנטריקוט והגיש אל מרכז השולחן.

 

פה כבר חלק מהסועדים התחילו לחוש בניגוד אינטרסים – מצד אחד הבשר טעים מאוד ואתה רוצה לאכול כמה שיותר מצד שני אנחנו רק במנה הרביעית ויש לארוחה שמונה מנות בסך הכל. אני אישית ניסיתי עוד חתיכה ועוד אחת אבל גם אצלי התחילו לצוץ סימני שובע קלים.

 

מאחר ורפי מגיש בשר בכמות גדולה מאוד, מגשי הבשר במרכז השולחן נישארו עם בשר מצויין שלא היה מי שיאכל.

פילה

בזמן שאכלנו את האנטריקוט מהמנה הקודמת, רפי יצא החוצה והתחיל להכין את הפילה, לפי הסבריו של רפי הוא מושך אותו בשומן שניגר מההמבורגרים שהכנו במנה השניה ולא בחמאה כדי לשמור על כשרות.

הפילה הגיע אל השולחן וגם הוא הוגש למרכז השולחן שכל אחד יקח ויאכל כמה שהוא רוצה.

לקחתי לי שלוש חתיכות פילה, חתכתי חתיכה והכנסתי אל הפה, מעולם לא חשבתי שבשר יכול להתמוסס (על פי האקדמיה ללשון לא ניתן להגיד להינמס) כמו צמר גפן מתוק בפה.

חוויה חוץ גופית – הגעתי לגן עדן.

על המגש נישארו עוד חתיכות רבות של פילה, דילמה חזקה, טעם גן עדן מול עוד שלוש מנות שלא אכלנו, אז לקחתי עוד חתיכה אבל זה לא מנע מעוד חתיכות של פילה להישאר על המגש, איזה משפחה, אפילו פילה כשמגישים להם לא יכולים לגמור.

סינטה

נקראנו החוצה, רפי הוציא מהאש את נתח הסינטה, תיבל אותו מעט, חילק לנו הסברים והנחיות מהיכן הנתח הגיע, כמובן במבט על מפת הפרה, והתחיל לפרוס אותו, שוב נתבקשנו לקחת קייסמים מעץ והתחלנו לאכול.

גם אם רוצים חתיכות קטנות רק כדי לקבל תחושה לא ניתן לעמוד בזה, הבשר כל כך רך וטעים שקשה לעמוד ביעד שהוצב (רק חתיכה אחת בשביל הטעם), ממבט על בני המשפחה אפשר להבין שחלק כבר פרשו מהרצון לאכול בשר ונישארנו כמה בודדים בקרב על מגש הבשר.

כמובן ששוב השארנו בשר על המגש.

פיקניה

נתח פיקניה מעושן הורד מהגריל ועבר אל קרש החיתוך, הפיקניה הוא נתח עם שיכבת שומן המעניקה לו את הטעמים העזים שלו תוך כדי צלייה, הנתח מגיע מחלקה האחורי של הפרה. רפי המשיך בהסבריו, אני מבחינתי הייתי כבר בעירפול חושים והגבתי פחות אל הסביבה ולהסבריו של רפי.

עדיין לא ויתרתי, אך הפעם לקחתי רק חתיכה אחת, מעל חצי מהנתח נישאר יתום ללא דרישה.

טיבון טלה

אוכף הטלה, אקורד הסיום של הארוחה, כהרגלו רפי נתן את הסבריו על הנתחים, לקח אותנו אל הגריל והניח עליו את חלקי הטיבון, למרות שרוב בני המשפחה היו כבר מעולפים, רפי שם על הגריל חתיכות רבות כפי שעשה עד כה, ארוחה שהשפע המוגש בה הוא עצום.

רפי הוריד מהגריל את הטיבון, קרא לנו למרכז השולחן, פיזר קצת מלח ופילפל ונתן לנו שוב להתמודד עם כמות עצומה של בשר, זה היה טעים!! קשה כבר לתאר כמה טעים זה היה.

קינוחים

לסיום הוגשו לנו קינוחים מעשה ידיה של חגית וכן תה שנמזג לכוסות, כמובן שהאירוע היה מסיבת יום הולדת אז גם היו ברכות, תמונות ועוגת יום הולדת מדהימה שבתוך העוגה הסתתרה הפתעה, שרשרת תמונות של כלת המסיבה, מיום הולדתה ועד לגיל 60. מזל טוב דודה.

לסיכום, עברתי חוויה מטלטלת, ארוחה שלא יהיה ניתן לשכוח אותה, האירוע מתאים למעשה לכל אירוע, מסיבה, יום הולדת, מנהלים מהעבודה או סתם קבוצה של חברים שמעוניינים לעבור חוויה, הידע של רפי והמידע אותו הוא מעביר לסובבים הוא בלתי נגמר. כפי שרפי כותב באתר שלו: "זהו ערב שפותח את בלוטות הרוק".